Világszerte a legelterjedtebb élvezeti cikk a kávé. A kávécserjének általában kettő fajtájából készül a keserű, erős ital, az arabika és a robusta kávéból. Minőség tekintetében az arabica áll az első helyen, és ennek a termesztése igényel nagyobb odafigyelést, speciális körülményeket. Azonban a polcokra sokszor keverve kerül.
A kávézás kultúrája hatalmas. Az első kávéház Isztambulban nyílt az 1550-es években, majd 1624-ben Európában is debütált. Serkentő hatása mellett a rituálé és az íze miatt is szívesen fogyasztják a tömegek. Reggelente megszokott mozdulatokká válik a kávéscsészék előkészítése, miközben kifő a kávé és terjeng az ébresztő illat, napközben jól esik ebéd után meginni egy csészével, egy kávé mellett beszélgetni, felugrani valakihez egy kávéra.
Mindemellett a testünkre gyakorolt hatása miatt is szeretjük. De vajon egészséges?
Maga a koffein segíti a zsírok energiaként való felhasználását, így legtöbb fogyasztó szerben megtalálható.
A napi ajánlott kávé bevitel 1-3 csészényi . 300 mg koffein felett kézremegést, erős szívdobogást idézhet elő, de nem tanácsos túllépni a 100-200 mg-ot naponta. Figyelembe kell vennünk azonban ehhez azt is, hogy nem csak a kávé tartalmaz koffeint, hanem a tea, a kóla és a csokoládé is. Kismamáknak és szoptató édesanyáknak nem ajánlott, de nem is tiltott viszont érdemes napi egy laza kávéra csökkenteni az adagot.
Túlzott fogyasztása esetén akadályozhatja a kalcium felszívódását, illetve vízhajtó hatású, ezért minden egyes csésze elfogyasztott kávé mellé érdemes meginni 1-2 pohár vizet, hogy pótoljuk a folyadékot. Összefüggésbe hozták a kávét a magas vérnyomással és koleszterin szinttel is. Magas koleszterin szintet a török és skandináv típusú kávék okozhatnak, mert ezek szűretlenek, és magas a kávéolaj tartalmuk. Az instant változatok egyáltalán nem tartalmazzák.
Otthoni szépségápoláshoz is kiváló. Egy kis kávézaccot kevés olíva olajjal össze keverve nagyszerű bőrradírt kapunk, élénkíti a véráramlást ezáltal kitűnő fegyver a cellulitis ellen is. Ha megnézzük a legtöbb narancsbőr elleni krémben megtalálható a koffein.
2 Comments
A kávé az egyetlen olyan élvezeti cikk számomra, ami szinte már “drog” nekem. Imádom! Mindent elolvasok a kávézással kapcsolatban!
Akkor képzeljétek el ezt a hatást a ganoderma gombával (pecsétviaszgomba) megspékelve. A Brazíliából származó kiváló minőségű arabica kávéhoz ganodermakivonatot kevernek, így egy olyan élvezeti cikk válik elérhetővé, mely a ganoderma gomba jótékony hatásának köszönhetően nem csak ízében, hanem a szervezetre gyakorolt pozitív tulajdonságaiban is egyedi. Kóstoljátok meg, nem fogjátok megbánni!