Jó gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és összehúzó hatású gyógynövény. Főzetét alkalmazhatjuk bélhurut ellen, gyomor- és bélvérzés esetén. Öblögetésre is használhatjuk, ez esetben fogínysorvadás, szájbetegségek kezelésére, illetve torokgyulladásra ajánlott. Ülőfürdőként alkalmazva a vérző aranyérre javallott.
Akác
Az Akác virágait májusban érdemes gyűjteni. Teája nagyon jó köhögés csillapító, enyhe hashajtóhatású, és még a túlzott gyomorsavképződést is gátolja. Az akácvirágot teakeverékekben is fellelhetjük, hiszen nagyon finom íze miatt íz javítóként is alkalmazzák, sőt a virág nektárjából készül az akácméz. Az akácfa kérgének főzete hurut és görcsoldó hatású, így gyomor- és bélfekély, székrekedés esetén kitűnően hat.
Pipacs
Ki gondolná, hogy ez a gyönyörű mezei virág még teának is isteni, teakeverékekhez alkalmazzák főként azért is, mert nagyon kellemes színt ad a teának. Ráadásul a pipacs remek gyógynövény is, forrázatát használhatjuk szemborogatásra, torokfertőtlenítésre és nyugtatóan hat az idegrendszerre. A szirmok begyűjtésénél arra kell figyelni, hogy ne törjenek meg, mert akkor befeketedik és foltos lesz.
Erdei szamóca
Az erdei szamócának a termése idegerősítő, remek C-vitamin és vasforrás, főként dzsemet és szörpöket készítenek belőle. Azonban az erdei szamóca felhasználása itt még nem merül ki, nagyon jól alkalmazható gyomor és bélrendszeri panaszok, szájnyálkahártya gyulladás, légúti hurutok kezelésére a levelének főzete is.
Napraforgó
Ha eddig a napraforgóról csak a szotyi jutott eszedbe most megtudhatod mi mindenre jó még. A napraforgó virágából készített tea csökkenti a magas vérnyomást és nyugtatja az idegeket, kismértékben lázcsillapító hatású is. Magjának zsíros olaját használják kenőcsök készítéséhez is, ráadásul csírája is használható koleszterin problémák, hólyaggyulladás kezelésére. A napraforgó vitaminban gazdag, foszfor, vas, kalcium és jód tartalma kiemelendő.
Vadárvácska
A vadárvácskának a föld feletti részét virágzáskor kell gyűjteni. Miután leszárítottuk a növényt teafőzésre tökéletes, nyákoldó hatású, vértisztító és enyhén vizelethajtó. Ráadásul külsőleg alkalmazva, bedörzsölve vagy borogatásként ekcémát is kezelhetünk vele. Reumás és köszvényes teakeverékekben is megtalálható gyógyhatású növény.
Gyermekláncfű
A kutyatejként is ismert gyógynövény minden részét érdemes begyűjteni. A szárított gyermekláncfűből készített tea epe és májbajok esetén, étvágytalanság, menstruációs tünetek csökkentésére használják. Vértisztító, vizelethajtó hatásáról ismert, csökkenti a rák és daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. Ráadásul a frissen szedett levelekből még salátát is készíthetünk.
Nagy csalán
A csalán forrázata remek vérképző, tökéletesen alkalmazható gyomor és légzőszervi hurutos megbetegedések kezelésére, valamint epe és májbántalmak gyógyítására is. Köszvény és reumatikus fájdalmakat csökkenti, valamint főzetével a hajat is öblíthetjük vele, hiszen serkenti a fejbőr vérellátását, ezáltal megelőzi a korpásodást és a hajhullást.
A közkedvelt dióbél véd a szívbetegségek ellen, és csökkenti a rossz koleszterin szintet. Leveléből és termésének külső burkából gyógynövényteát készíthetünk, mely segíti megszüntetni az idegességet és álmatlanságot, gyomor és bélhurut, magas vérnyomás kezelését is segíti, miközben étvágyjavító és vértisztító hatása is ismert. Külsőleg nagyon hatásos pattanásos bőr, ekcéma kezelésére, sőt aranyér esetén még ülőfürdője is hatásos.
Kökény
A kökény fogyókúrás teák fontos alkotórésze, hiszen vizelethajtó és segíti a salakanyagok kiválasztását. E mellett gyógyhatása is ismert. A virágokból főzött teája vizelethajtásra, aszalt termése hasmenés ellen alkalmazandó. Alacsony vérnyomás, vérszegénység esetén, étvágyjavítás céljából is érdemes fogyasztani a terméséből készített teát.
Ibolya
Az illatos kék ibolya teljes egészében felhasználható gyógynövény. Főzete oldja a lerakódott nyákot és enyhíti a köhögést, ezért asztma, hörgő- és légcsőhurut esetén is érdemes fogyasztani. Külsőleg repedezett bőr esetén használható.
No Comments