Kóstoltad már az almahéj teát? Szeretem nagyon az almát, a fahéjat is, de valahogy a bolti almás-fahéjas teáknak csak az illatát kedvelem. Megfőzöm, de az íze már nem is olyan igazi.
Múltkor almakompótot készítettem- télen azt hiszem az egyik legfinomabb egészséges nasi- miközben egy hányós vírus társaságában töltöttem napjaimat. Ekkor jutott eszembe, hogy amikor természetes gyógymódot kerestem, hogy ne marjon a gyomrom 10 percenként, mintha az almahéj tea is ott szerepelt volna. Természetesen „gugliztam” rögtön, és az almahéj előnyös tulajdonságai mellett számos anyuka tapasztalatát olvashattam, ami meggyőző volt számomra. Almakompót, alma hámozás, fájó gyomor, innen már egyenes út vezetett az almahéj teához, mint gyógyteához. Mikor kész lett rájöttem, hogy végre megoldódott a dilemmám, hogy mit kezdjek az almahéjjal, ha almás pitét sütök. Általában diétás, egészséges almás pite készítése közben a megpucolt héjakat szoktam rágcsálni, de 1-2 kiló alma héját nem tudom magamba tömni, plusz úgy eltelít, hogy a pitére nem maradna kapacitásom, de az értékes héjakat mégsem kellene kidobni, végül mégis ez lett a vége. Eddig, hiszen most már gyomorfájás ide vagy oda, az almahéj tea nagyon finom – fahéjasan is, szegfűszegesen is, édesítés nélkül is- bármikor fogyasztható. Ráadásul, ha már így is úgy is megpucolnád azt a finom almát, akkor ingyen is van, ki is lehet szárítani, tehát tartós, és főzés után megpuhulva el lehet rágcsálni.
Akár már csak ennyi is elég lenne az előnyeit szemlélve, de természetesen az almahéj tea itt még nem áll meg, hiszen remek gyógytea. Az almahéjnak számos betegség megelőző tulajdonsága van. Többek között a rákos, a daganatos megbetegedések ellen véd, jó vesetisztító, vizelethajtó, gyomor- és bélhurutra tökéletes. Segíti a méregtelenítési folyamatokat, ráadásul az almahéj urzolsav tartalmának köszönhetően bizonyítottan a diétázók barátja is.
A vitamin és ásványi anyag tartalmát is megemlíteném az almahéjnak, több mint 30 féle vitamin és nyomelem található az almában, aminek több mint 70%-a héjában fedezhető fel. Természetesen a vitamin mennyiség sok mindentől függ, és leszögezném, hogy ez a friss almahéjra igaz, főként főzés, forrázás, gyógytea készítés során a vitaminok egy része elvész. Amire fontos figyelni, hogy az alma ne legyen kezelve vegyszerrel.
Az almahéj tea elkészítése nagyon egyszerű.
2 alma héját tedd egy edénybe, önts rá forralt vizet (fél liter), majd hagyd állni 10-15 percet lefedve. Ízesítheted mézzel, agave sziruppal, vagy természetes édesítőszerrel.
Készítheted frissen hámozott almahéjból, vagy szárítottból is. Legközelebb, ha almakompót, almás pite készítésre kerül a sor, vagy egyszerűen csak nem eszi meg a gyerkőc az almát héjastól, jusson eszedbe, hogy nem kell ám kidobni az értékes héjacskákat.
No Comments