Legyen szó palacsinta napról, húshagyó keddről, vagy egyszerűen egy jó kis családi közös ebédről, a hortobágyi húsos palacsinta mindig tarol. Régebben nem szerettem, mert van egy olyan érzésem, hogy meg sem kóstoltam, hiszen a palacsinta édes, a palacsinta kakaós, túrós, de minimum lekváros, vagy a gyerekkoromra emlékeztető fahéjas. Azóta felnőttem, de emlékszem tisztán, hogy életem első „sós” palacsintáját Egerben a Palacsintavárban ettem, egy srác ült velem szemben, mosolygós volt, csillogó szemű, és az első romantikus vacsoránkat töltöttük ott, ő szerettette meg velem a sós, húsos palacsintákat. Azóta sok mindent megszerettünk, kipróbáltunk együtt, és a srác, a férjem lett.
A hortobágyi húsos palacsintát diétásan készítjük, az alapja a diétás palacsinta, így akár alkalmanként estére, vacsorára is fogyasztható és nagyon tápláló ebéd. Ahogy nézegettem a recepteket sokan krumplival, vagy valamilyen körettel tálalják, bevallom őszintén, én elképzelni sem tudnám, hogy belém férjen még köret is, nekem a diétás hortobágyi húsos palacsinta egytálételként szerepel a receptes mappámban. Pici rukkola salátával tálalva zöldfélét is ehetünk mellé.
Az eredeti hortobágyi húsos palacsintához a tölteléket csontos húsból készítik, én csirkét választottam. Készítheted darált húsból is, úgy is finom, viszont sokkal finomabb ha követed a leírásokat, hiszen a húsleves sem véletlenül készül csontos részekből, és nem csirkemellből.
Diétás hortobágyi húsos palacsinta 4-5 személyre – nekünk még maradt is
Hozzávalók a diétás palacsintához
20 dkg liszt (szénhidrát csökkentett)
2 tojás
1,5 dl tej
0,5 dl szódavíz
2 csipet só
Hozzávalók a töltelékhez
Minimum 1 kg csirkecomb
2 nagy fej vöröshagyma
olaj (növényi)
2 gerezd fokhagyma
1 paprika
1 paradicsom
só, bors, pirospaprika, pici fűszerkömény
1 doboz tejföl (10%-os)
A töltelékhez egy finom pörköltet készítünk. A hagymát megpucoljuk, felaprítjuk, tapadásmentes edényben olajon üvegesre pirítjuk, mielőtt majdnem kész hozzá adjuk az apróra vágott fokhagymát is. Mikor a hagyma kész bele tesszük a feldarabolt paprikát és paradicsomot, és fűszerezzük. Bors, só, és jó sok pirospaprika. Érdemes lehúzni a tűzről amíg a pirospaprikát bele tesszük, és elkeverjük nehogy megégjen a paprika. Ahogy elkeverted mehet is bele a hús, aminek mindkét oldalát megpirítjuk. (általában pörkölteknél én mindig előbb a húst pirítom le fehéredésig, és utána fűszerezem, de a csirke comboknál így egyszerűbb). Mikor a hús picit megfehéredett öntsd fel vízzel, szórd meg pici őrölt fűszerköménnyel, és fedd le, vedd le a lángot és hagyd főni addig, amíg a hús omlós nem lesz, és könnyen le nem válik a csontról.
Közben a diétás palacsintát készítsd el úgy, hogy a hozzávalókat összekevered jó alaposan, a legjobb robotgéppel dolgozni, és picit vastagabb palacsintákat érdemes készíteni.
Amikor a hús elkészült szedd ki egy tányérra a husikat, és amint tudod – vigyázz, meg ne égesd magad- fejtsd le a csontról, és a bőrét távolítsd is. A húst nagyon apróra kell vágni, a legjobb, ha van egy húsdarálód – nekünk van, és megjegyzem jó nehéz utána takarítani. A pörköltszafthoz keverd hozzá a doboz tejfölt, forrald össze és kóstold meg, hogy elég ízes e. Ebből a szaftból keverj annyit a húspéphez, amennyit felvesz, hogy kenhető legyen, és töltsd a palacsintákba. A palacsinta két szélét hajtsd a töltelékre, hogy ne folyjon ki a töltelék, és hajtogasd, vagy csavard fel.
Hőálló tálba tedd a diétás hortobágyi palacsintákat, és a végén öntsd rá a megmaradt tejfölös szaftot, süsd 15-20 percig, és forrón tálald, tejföllel, petrezselyemmel díszítsd.
1 Comment
[…] palacsinta reggelire, vagy leves után, desszertként a finom túrós palacsinta, ebédre egy adag hortobágyi húsos palacsinta. Melyiket […]