A zabkorpa, mint más korpák az őrléskor keletkezett melléktermék, azonban élettani hatásuk kiemelkedő. A zabkorpa élelmi rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag korpa, mely segíti az egészség fenntartását, a szervezet egészséges működését, betegségek megelőzését, és egyes betegségek gyógyítását.
A zabkorpa egy különleges, mégis sokak által nem ismert táplálékunk, amit használhatunk sütéshez, főzéshez, fogyasztható reggelire, vagy akár az ebédkészítés során is számos módon használható.
Miért különleges a zabkorpa?
A zabkorpának nagyon magas a rosttartalma, 100 grammban 27 gramm rostot találhatunk. A rostok fontosságára most nem térnék ki itt újra részletesen, de a mellett, hogy telítettségérzetet okoz, segíti a vízben oldható magas rosttartalmának köszönhetően a koleszterinszint csökkentését is. A vízben oldhatatlan rost tartalmának köszönhetően kitűnő a beleknek, ezzel megelőzve a székrekedést, és az egyéb bélproblémákat, rákos megbetegedéseket. Nem is beszélve arról, hogy csökkenti a szénhidrátok és zsírok felszívódását.
Zabkorpa az egészségért
Kutatások bizonyították be, hogy a zabkorpa nagyon jótékony hatással van a koleszterin szint csökkentésére. Magas koleszterin szintes betegeket teszteltek, akik 5 héten át fogyasztottak kúraszerűen zabkorpát, a változás döbbenetes volt. Természetesen megjegyezném, hogy mindemellett az alacsony zsírfogyasztás kötelező. Ennek köszönhetően a zabkorpa nemcsak segíti a gyógyulást, de a megelőzésben is tökéletes. A víz oldékony rostjainak köszönhetjük ezt a hatást, ami jóval magasabb a zabkorpában, mint a zabpehelyben, vagy a búzakorpában. Így közvetetten szív és érrendszeri megbetegedések ellen véd.
A bélrendszert is egészségesen tartja, a vízben nem oldódó rostoknak köszönhetően végighalad a bélrendszeren és a nem kívánt salakanyagokat, méreganyagokat magához ragadva távozik a szervezetből.
A magas rosttartalomnak köszönhetően napi 1 evőkanál zabkorpa és kiegyensúlyozott táplálkozás fedezi a szükséges rostfogyasztást. Tudtad, hogy a lakosság nagy része rostszegényen táplálkozik?
Zabkorpa a fogyókúrában, diétában
Aki szeretne a túlsúlytól megszabadulni, vagy tartani alakját mindenképpen fogyasszon zabkorpát. A zabkorpa alacsony glikémiás indexű, lassan szívódik fel, és magas rosttartalmának köszönhetően az összszénhidrát tartalmának csak a fele felszívódó. E mellett nagyon nagy a vízmegkötő képessége, ahogy a gyomorba kerül, még jobban megduzzad, teltségérzetet okoz.
A zabkorpa fogyasztásával csökkenthető a zsír és szénhidrát felszívódás, a belekben végig haladva, ugyanis ami hozzá tapad, azt magával viszi, és nem válogat, hogy salakanyagról, vagy lebontott zsírokról, szénhidrátokról van szó.
A zabkorpát reggel fogyaszthatjuk joghurtba, tejbe keverve, főzve, vagy nyersen, de mindenképpen sok-sok folyadékot fogyasszunk hozzá. Aki eddig nagyon kevés rostot fogyasztott mindenképpen fokozatosan vezesse be az életmódjába, mert kellemetlen has puffadást okozhat, amit kivédhetünk egyébként, ha főzve fogyasztjuk.
Sütéshez és főzéshez is használható a zabkorpa, és sokrétű felhasználásnak köszönhetően egyáltalán nem nehéz beilleszteni a mindennapokba, mindemellett olyan ételeket is fogyaszthatsz ezután, amit eddig el kellett felejtened diéta során (tejbegríz, panírozott ételek, grízgaluska).
Még több infóra van szükséged, hogyan válts életmódot, hogyan szabadulj meg egészségesen a felesleges kilóktól? Szeretnél heti étrendet? Kérj online táplálkozási tanácsadást.
No Comments