Az, hogy a futás az egyik legolcsóbb ám mégis az egyik legjobb testmozgásforma, az tény. Egy jó futócipőn kívül nincs szükséged semmi speciális eszközre. Persze idővel érdemes szert tenni egy futó ruhára, és egy futós óra, vagy futó applikáció a telefonodra is nagyon hasznos és motiváló lehet.
Ezen kívül azonban a táplálkozásoddal is nagyon jól tudod támogatni a futásodat. Azzal, hogy mit eszel, nagyon sok múlik azon, hogy mennyire lesz energiád a futáshoz, milyen gyorsan fáradsz ki, hogyan hat a szervezetedre. A következő 10-es listát, ha beiktatod a mindennapokba, akkor sokkal energikusabbá válhatsz és megfelelően támogathatod az izmaid, ízületeidet is, hogy azok ne sérüljenek futás alatt és után.
Teljes kiőrlésű szénhidrátok
Lassan szívódnak fel, fokozatosan szolgáltatva az energiát, hosszú futás- főleg verseny- előtt 1-2 nappal ezekkel töltsd fel a szervezeted. Durum tészta, couscous, barna rizs, quinoa.
Zabpehely, zabkorpa
Edzős napokon a zabpehely és a zabkorpa nagyon jó választás, rengeteg energiát adnak, lassabban szívódnak fel, és magas a rosttartalmuk.
A futás hatása – fogyaszt a futás?
Magvak
A mogyoró és magfélék omega-3, -6 és E vitaminban gazdagok. Egy kisebb marék naponta, és fedezted is az E-vitamin szükségleted, és támogattad az immunrendszered.
Édesburgonya, sütőtök, és tök
Nagyon jó alternatívak a burgonya helyett, sütőben sütve. A sárga színanyaguk is jelzi, hogy bizony tele vannak béta karotinnal, ami az A-vitamin elő vitaminja, illetve magas a C-vitamin tartalmuk.
Halak
A tengeri halak omega-3 zsírsavakban gazdagok, így ha hetente minimum 1-szer fogyasztasz halat, nagyon jól támogatod a szíved és fehérje tartalmának köszönhetően tökéletes fehérje forrás. Természetesen roston, grillen, sütőben sütve, párolva, nem panírozott, hal rudacska formájában.
Banán
A banán káliumban gazdag, ami megelőzi, hogy begörcsöljön a lábad. Az érett banánnak magas a GI-je így gyorsan szolgáltat energiát, nem véletlen, hogy futóversenyeken osztogatják, és tökéletesen feltölt futás után. Csak egy tipp, ha kalciumot, vagy káliumot fogyasztasz, elegendő mennyiségű folyadékot is juttass a szervezetedbe mellé.
Citrus gyümölcsök
A citrusfélék magas c-vitamin tartalmuknak köszönhetően segítik az izomregenerációt, megkötik a szabadgyököket, szükségesek a vas felszívódásához, és támogatják az immunrendszert. Tréning, és téli időszak alatt érdemes c-vitamint fogyasztani extra mennyiségben.
Bogyós gyümölcsök
A bogyós gyümölcsökben a c-vitamin mellett A- és E-vitamin is található jelentős mennyiségben, így természetes úton juthatsz hozzá ezekhez az értékes vitaminokhoz, miközben kényeztetetd magad egy kis finomsággal. Flavonoid, kálium, magnézium, mangán tartalmukkal együttesen távol tartják a betegségeket, ezért is nevezik őket szuper gyümölcsöknek.
A zöldek
A zöld leveles zöldségek, mint a spenót, brokkoli, kel, vas, kalcium és folsav tartalma magas. Fogyaszd őket hetente több alkalommal. Nőknél különösen fontos a vas pótlása a menstruáció alatt, a legtökéletesebb forrása a cékla, de ha nem szereted, a zöld leveles zöldségek is segíthetnek.
Online táplálkozási tanácsadás – étrend készítés futóknak is!
Tejtermékek
Ez kétes kérdés, ha nem okoz problémát, akkor fogyaszd őket, nagyon jó fehérje források, tele kalciummal, és b vitaminokkal, így a csontjaid meghálálják. Ha puffadást, gázosodást okoznak nálad a tejtermékek, ne aggódj, nyugodtan iktasd ki őket az étrendedből, meglátod a közérzeted is jobb lesz, és ha eddig fogyasztottad, de nem tett jót, akkor ez után, ha elhagyod még a teljesítményed is nőhet.
No Comments