A sárgaborsó főzelék az ovis időszakból még úgy maradt meg bennem, mint „betonfőzelék”. Nagyon nem szerettem, gondolom azért, mert furcsa volt, hogy megáll benne a kanál, és a gyerekkor mélyen őrzött beidegződéseinek köszönhetően nagyon sokáig nem is szerettem a sárgaborsó főzeléket, pedig bevallom, meg sem kóstoltam jó sokáig. Ti hogy szoktátok hívni felesborsó vagy sárgaborsó?
A zöldségeket imádjuk, és szerencsére az ezekből készült összes ételt is. Férjem nagy főzelékes, így nálunk nem telik el olyan hét, hogy ne készülne valamilyen főzelék. Régen nem készítettem főzeléket, mert a teljes kiőrlésű liszttel történő habarás nem tetszett, a régi ch. csökkentett lisztek nem voltak rá alkalmasak, keményítőt sem akartam használni, és még vaskalaposan ragaszkodtam a régi elkészítési módokhoz, tudjátok a kötelező rántás, és habarás az ételekben. Aztán ez megváltozott, amikor elkezdtünk egészségesen táplálkozni, és az egészséges életmód mellett tettük le a voksunkat.
A diétás főzelékeim – csak azért hívom így, mert nincsenek liszttel dúsítva, és meggyőződésem, hogy nagyon is jót tesznek diéta, fogyás során, mindemellett nagyon is egészségesek – lisztmentesek, így glutén érzékenyek is fogyaszthatják, és a diétás sárgaborsó főzelék tejmentes is. Diabéteszek is nyugodtan fogyaszthatják, bele számolva a szénhidrát tartalmát a napi ch. fogyasztásba.
Diétás sárgaborsó főzelék
500 gramm sárgaborsó
víz
4 babérlevél
só, bors, pirospaprika
1 fej hagyma
1-2 gerezd fokhagyma
olaj vagy kókuszzsír
Füstölt szalonna vagy kolbász
A sárgaborsót érdemes beáztatni már előző este, minimum kétszer annyi vízben, mint amennyi a feles borsónk. Másnap öntsd le róla a vizet. Valójában áztatás nélkül is készíthetünk diétás sárgaborsó főzeléket, csak a főzési ideje lesz hosszabb.
Hagymát dinszteld meg kókuszzsíron, mikor már üveges, dobd rá a nagyon apróra vágott, vagy zúzott fokhagymát és ezzel is pirítsd picit, majd egy csapott kávéskanálnyi fűszerpaprikát dobj rá. Ez el is hagyható, de én szeretem. Add hozzá a sárgaborsót és önts fel 1 liter vízzel. Tedd bele a babérlevelet, sózd meg és borsőrlővel borsozd, majd add hozzá a füstölt húst, ami nagyon finom ízt kölcsönöz a főzeléknek majd. Ha valamiért nincs itthon füstölt húsunk, akkor én sima fűszerpaprika helyett füstölt fűszerpaprikát teszek rá.
Hagyd főni, és időnként kevergesd meg, ha látod, hogy elfőtt a leve, akkor adj még hozzá vizet, vigyázz le ne égjen. Én óvatosan szoktam adagolni hozzá a vizet, hogy biztosan ne legyen túl híg. Ha mégis hígra sikeredett, akkor sincs gond, egy picit bot mixerrel turlmixolj bele. Lisztes habarásra, vagy rántásra semmi szükség, a feles borsónak olyan magas a keményítő tartalma, hogy önmagát sűríti. Ha nem szereted darabosan, akkor turmixold át. Mi a főzelékeket mindig darabosan esszük, így én hagyom, hogy a sárgaborsó jól megfőjön, és gyakorlatilag, ahogy megkavarom, és egyes borsószemek szétfőttek, úgy sűríti be magát.
Tálald pörkölttel, vagy pirított hagymával.
Extra tipp- Adhatsz hozzá zöldfűszer keveréket is, hogy még ízletesebb legyen, de a vegetát felejtsd el.
1 Comment
Szia. A recepted alapjan tanultam meg sargaborsot kesziteni, es imadom. Gyors kerdes. Szerinted lefagyaszthato a s.fozelek?