Diétás Rákóczi túróst már nagyon régóta szerettem volna kipróbálni, de mindig tartottam a habtól a tetején, hogy cukor nélkül, jobban mondva természetes édesítővel helyettesítve a cukrot, vajon milyen lesz. Pavlovát próbáltam már készíteni, de akkor steviát használtam, illetve stevia+szukralóz keveréket, és úgy a végeredménnyel egyáltalán nem voltam elégedett. Most azonban végre kipróbáltam a tökéletes cukor helyettesítővel, és nem csalódtam.
Férjem kérésére neki láttam, és elkészítettem életem első Rákóczi túrósát, cukormentesen, szénhidrát csökkentettre. Ha bele gondolok, liszt is csak a linzer tésztába kellett, amihez szénhidrát csökkentett keveréket használtam, a túró, és a tojásfehérje tökéletes fehérjeforrás, és mivel meg lett sütve, ezért kismamák is nyugodtan fogyaszthatják, ami nálunk kiemelkedően fontos volt.
Azt azért megjegyezném, hogy nem fektettem túl sok energiát a kinézetébe, valahogy olyan érzésem volt, hogy nem is lesz/lett jó, végül azonban olyan nagyon finom lett – férjem szerint a legjobb, amit eddig evett, nyilván nem elfogult, és szerintem évek óta nem is evett ilyet, de a bók mindig jólesik J – hogy úgy döntöttem azért lefotózom, hogy fel tudjam tölteni a receptet. Így egy picit a teteje nem néz ki tökéletesen, mégsem illetném a ronda, de finom jelzővel.
Diétás Rákóczi túrós recept
Linzer tésztához – ebből egy jó nagy tepsi lett.
250 gramm szénhidrát csökkentett liszt (150 gramm dia-wellness süteményliszt koncentrátum+100 gramm sima liszt)
180 gramm light margarin
75 gramm természetes édesítő
1 tojás sárgája
1 csipet só
½ csomag sütőpor
1-2 evőkanál tejföl – opcionális, ha nem állna össze a tészta, akkor add hozzá
Diétás túrótöltelékhez
800 gramm zsírszegény túró – lehet több és kevesebb is, attól függ, milyen vastagra szeretnéd készíteni
3 ek. Zabkorpa – készítheted búzadarával is, ekkora mennyiségnél a 3 kanál nem nagy mennyiség
2 ek. 12%-os tejföl
2 tojás sárgája
2 vanília rúd kikapart belseje, vagy vanília aroma
100 gramm természetes édesítő – ízlés szerint lehet édesebben vagy kevésbé édesen
1 nagy citrom reszelt héja
Tetejére
Cukormentes baracklekvár
5 darab tojásfehérje
1 csipet só
200 gramm xilit (nyírfacukor) porrá őrölve
A linzertésztához valókat összegyúrjuk, 20 percig pihentetjük, majd lisztezett deszkán 1-1,5 centi vastagra nyújtjuk. Értelem szerűen, ha vékonyabb tésztával szeretnéd, akkor nem kell az egész. (Ha kimarad tészta, akkor sincs baj, sodord vékonyabbra és szaggasd ki virág formájúra és a kisült formákat ragaszd össze lekvárral, dobozban jó sokáig eláll.) Sütőpapírral bélelt tepsibe tedd át a lapot, és szurkáld meg villával, hogy ne hólyagosodjon fel, majd 180 fokos sütőben süsd elő 10 percig. Miközben hűl a tészta, készítsd el a túrós tölteléket. Mindent tegyél egy edénybe és dolgozd össze jó alaposan, robotgépet is használhatsz. A kihűlt lapra kend rá a túrót és dugd vissza a sütőbe kb 25 percre.
A tojásfehérjéhez daráld össze a xilitet egy elektromos daráló segítségével, majd 1 csipet sóval és a xilittel verj belőle jó kemény habot. Amikor kiveszed a diétás sütit a sütőből kend meg vékonyan a baracklekvárral és simítsd rá egyenletesen a tojásfehérje habot. 120 fokon süsd tovább, amíg a teteje szépen el nem kezd aranybarna lenni. Ilyenkor már inkább csak szárítani kell, mint sütni. Amikor kész tedd félre teljesen kihűlni, ez alatt a hab külseje szépen megkeményedik.
Kipróbáltam, hogy ami megmaradt hűtőben, légmentesen zárható dobozban tároltam még pár napig –közben persze szépen lassan egyre kevesebb maradt belőle- és a hab is mindvégig kemény maradt.
No Comments