Már évek óta így készítem a borsófőzeléket. Nagyon ízletes, szeretjük, és nem lisztes, nincs benne keményítő, így azok is fogyaszthatják akik diétáznak, akik oda figyelnek, hogy ne fogyasszanak gyorsan felszívódó szénhidrátokat, vagy akik glutén érzékenyek. Lejjebb leírom, hogy laktózmentesen hogyan készítem.
Friss, zsenge borsót beszerezni nem mindig lehet, de a gyors fagyasztott változattal is ugyanúgy dolgozhatsz. Ezeket frissen szedik, és rögtön fagyasztják, azonban nem mindegyik fajtának van igazán finom, zsenge, nagyon borsós íze, ezért a hagyományos “öntsd fel tejjel, tegyél bele egy kis cukrot, sót, lisztet” változat íztelen főzeléket eredményezhet.
Nem használok hozzá lisztet, keményítőt, de ha nagyon hígra sikerül a főzeléked, akkor keményítővel sűrítsd, de nem kell bele sok. Én igazából önmagával sűrítem, ettől nagyon finom, krémes, és igazán ízletes lesz.
Diétás borsófőzelék hozzávalói
500 gramm borsó
1 fej hagyma
1 gerezd fokhagyma
olíva olaj, vagy kókuszzsír
Só, bors, zöld fűszer keverék
Fele víz, fele tej
1 kanál keményítő – elhagyható
Pirítsd meg a hagymát, fokhagymát, a kókuszzsíron, add hozzá a borsót, öntsd fel vízzel és tejjel, só, bors, zöld fűszer mehet bele, ha nem találod elég édesnek a végén, akkor egy pici édesítőt is adhatsz hozzá. Víz helyett húsleves alap lével is isteni finom lesz, akkor nem kell bele a zöld főszer, vagy akár zöldség leves levét is felhasználhatod. Amikor megfőtt a borsó, vegyél ki belőle egy keveset, turmixold össze, – ha úgy érzed, ennél a lépésnél keverd hozzá a keményítőt, majd öntsd vissza és még főzd 5 percig.
Hogy ne legyen híg a főzeléked, annyi vizet/tejet használj, amennyi pont ellepi, vagy amikor kész a főzelék kanalazz le a levéből, tedd félre, hogy ha túl sűrű lesz, ezzel hígíthasd. Én általában majdnem a felét turmixolom.
Nálunk a főzelék laktóz mentesen készül, édesítetlen mandulatejet használok hozzá, ugyanúgy nagyon finom, de kipróbáltam már csak zöldség leves levével is, úgy is tökéletes lett.
No Comments