Nemrég, a kisfiúnk keresztelőjén kóstoltam egy nagyon finom fahéjas, vanília krémes rudat. Isteni finom volt, anyósom készítette, aki, ha kelt tésztáról vagy kenyérről van szó, nem ismer határokat, nagyon profi. Én meg az asztal alá sírom magam, hogy mindig csak kóstolgathatom ezeket a finomságokat, máskülönben dagadok – nem csak súlyra, a lábaim nagyon varázslatos módon vizesednek, ha szénhidrát dúsan táplálkozom. Ez van, el kell fogadnom.
Mindenesetre az íz élmény varázslatos volt, még a 8 éves unokahúgom is a receptet kérte. 🙂 Nagyon tökéletes reggeli péksüteményként is a bolti, cukros, egészségtelen verzió helyett.
Pillanatok alatt megszületett a döntés, férjem is kijelentette, hogy ezt a fahéjas-vaníliás rudat bizony meg kell sütnöm szénhidrát csökkentett változatban is! A receptet elkértem, egészségesre formáltam, így cukorbetegek is fogyaszthatják, természetesen bele számolva a napi ch. keretbe. Laktózmentesen készítettem, így laktóz érzékenyek is nyugodtan fogyaszthatják.
A diétás fahéjas, vanília krémes rúdnál a Nyírfacukor ajándékcsomagban kapott nyírfacukrot – xilitet- használtam édesítéshez és ebbe forgattam bele a rudakat. A nyírfacukor nagyon tökéletes ennél a receptnél is. Kipróbáltam más édesítő porral is, lejjebb majd leírom, hogy mit tapasztaltam. Nyírfacukor márkájú vaníliás pudingport használtam, ami gluténmentes és laktózmentes is, és nem kell extra édesítéssel bajlódni, de ha édesebben szeretitek, akkor nyugodtan lehet még egy pici xilittel tovább ízesíteni.
Tészta
60 dkg szénhidrát csökkentett liszt (én 40 dkg diawellness süteményliszt koncentrátumot és 20 dkg Bl55-ös fehér lisztet kevertem)
1 kk. enzim-mix
1 tojás + 2 tojás sárgája
4dl langyos rizstej – vagy bármilyen tej + 1 kk. cukor
3 ek. nyírfacukor
60 gramm light margarin – nekem sós volt, így a 2-3 csipet sót én elhagytam a tésztából
1 élesztő – 5dkg
Töltelék és „cukormáz”
1 csomag Nyírfacukor vaníliás pudingpor
4 dl rizstej – vagy bármilyen tej
2 púpos teáskanál light margarin
Nyírfacukor és fahéj elkeverve, vagy fahéjas nyírfacukor
Olvasztott margarin
Az élesztőt 2 dl langyos tejben futtasd fel a cukorral. Egyébként nekem cukor nélkül is mindig felfut az élesztő! Közben a lisztet és az enzim-mixet keverd el. Az enzim mix garantálja, hogy csodaszép textúrája legyen a sütinek, és meg sem lehet mondani, hogy szénhidrát csökkentett lisztből készült. Add hozzá a tojásokat, a xilitet, a picit megolvasztott margarint, majd az élesztőt is, és végül adagold hozzá a maradék tejet, annyit, amennyit felvesz a tészta. Sokban függ attól, hogy milyen liszttel dolgozol, milyen keverési arányban. Minél több a „diétás” liszt, annál több folyadék kell hozzá. Jó alapos dagasztásra lesz szükséged. Ha van géped, szuper, ha nincs, akkor ahogy én is, kézzel dagaszd legalább 5 percig. Majd meleg helyen keleszd közel 1 órát. Ha szépen megkelt a tészta, mindig vegyél le belőle egy kisebb golyót, amit nyújts ki, és a képen látható módon derelye vágóval vágd be. A másik végébe tedd a krémet. én kb 2 evőkanálnyit használtam egy rúdba, lehet kevesebbet vagy többet, de akkor számolj vele, hogy több pudingra lesz szükséged, vagy a fennmaradt tésztát töltsd meg mással.
A vaníliás krémhez a pudingot elkészítettem, teljesen lehűtöttem – miközben kelt a tészta-, majd hozzá kevertem a puha margarint. Habverővel a legegyszerűbb. Én kézit használtam, tökéletesen elkeveredett. Adj hozzá extra xilitet ha szükséges.
Tekerd fel a rudakat és tedd őket sütőpapírral bélelt tepsibe, és 180 fokon előmelegített sütőben süsd készre. Nekem kb 30 perc volt, de addig kell sütni, míg szép aranybarna nem lesz a teteje. Mikor kivetted a sütőből, még melegen kend meg olvasztott margarinnal és forgasd bele a xilites fahéjba, és tedd rácsra hűlni.
Kipróbáltam, hogy milyen, ha másfajta por édesítős, fahéjas keverékbe forgatom. Az íze jó, de a xilites változatnál a nyírfacukor kristályok megmaradnak, és így ropogósabb, és szerintem finomabb.
Reggeli pék sütinek is tökéletes a diétás fahéjas rúd, gyerekeknek, tízóraira is csomagolhatunk ilyet.
4 Comments
Mennyi kalória lehet benne?
Jó kérdés! Nem szoktam számolni. Az egész adagot ki lehet számolni, utána pedig lebontani darabra, de eddig még nem tettem meg. Ha kiszámoltad nyugodtan írd meg! Attól is függ ki milyen lisztet és egyéb összetevőket használ.
Enzim- mixet mivel lehet helyettesiteni?
Az enzim mix arra való, hogy könnyítsen a tészta állagán, segít, hogy ne legyen tömör. NÉha ezekkel a lisztekkel ez történik…ezért jó az enzim mix, de nem tudok helyette mást ajánlani. Én korábban e nélkül sütöttem mindent.