0
Egészség

A tej hatása egészségünkre

2014. June 26. Thursday

tejrol-oszintenAz előző részben írtam a tejtermékek kultuszának megtöréséről, illetve arról, hogy milyen nehéz is az.

Most viszont összeszedem, amit én olvastam a tejről. Több forrásból, hosszú időn át tanulmányoztam, és természetesen orvosok, kutatók véleményeire, eredményeire hagyatkoztam csak, hiszen rengeteg több 10 éves kutatás is született már, nem új keletű ez a tejkérdés, csak napjainkban került végre rivaldafénybe. Ha bele gondolsz, nehéz leszokni róla, hátra hagyni, de milyen jó, hogy mi már tudhatunk róla, hogy milyen hatással van a tej a szervezetre.

Régebben is ugyanúgy voltak érzékenyebbek, de akkor azért kevesebb volt a tejtermékek fogyasztása, és kevesebb volt az egyéb feldolgozott, vitamin és ásványi anyag hiányos táplálék fogyasztása is.

Hormonok a tejben

Biztosan olvastad már máshol is, hogy a tehéntej arra hivatott, hogy mint ahogy az anya táplálja anyatejjel a gyermekét, a tehén is így etesse a kicsinyét, és ennek köszönhetően nő olyan gyorsan a pici boci, lesznek erősek a csontjai, áll hamar lábra és tanul meg futni. Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson a tehéntejnek sok-sok növekedési hormont kell tartalmaznia. Rögtön itt az első kérdés, nekünk erre szükségünk van?

Ahhoz hogy a tehén tejhozamát emeljék a takarmányhoz női nemi hormont és pajzsmirigyhormont adnak, ezzel úgy olvastam akár 30%-kal is emelkedhet a tejhozam. Viszont ez az állat tején, és az elfogyasztott húson keresztül eljut hozzánk is – igen, itt felmerül a húskérdés is, ma már feltűntetik szerencsére a legtöbb helyen, hogy nem hormonkezelt az állat.

Tejcukor és tejfehérje érzékenység – azaz a laktóz és kazein intolerancia

tej-hatasaA tejérzékenység 2 formájáról és a tüneteiről majd bővebben máskor írok. Nem meglepő, hiszen az emberi szervezetben kb. 4 éves korra elhalnak azok az enzimek, amelyek képesek lennének a kazeint és a laktózt emészteni. Valójában egy nagy kutatás azt mutatta ki, hogy a népesség több mint 80%-a szenved érzékenységben, kisebb nagyobb mértékben, nagy részünk nem is tud róla, mert a tünetek sokszor nem egyértelműek, vagy épp más betegségeket okoznak. Azok a kisgyerekek, akik 2 éves koruk előtt tehéntejet kapnak, nagyobb valószínűséggel lesznek még inkább allergiásak a tejre. Egy másik kutatás kimutatta azt is, hogy azoknál a kisbabáknál, akik folyamatos bélgörcsöktől szenvedtek az anyatejes táplálás során, ha az anya abba hagyta a tejfogyasztást, megszűnt a probléma.

Gyerekeknél ez koncentráció zavar, fáradékonyság, fejfájás formájában is megjelenhet.

A tej kalciumban gazdag, hangzik a reklámszövegekben.

Így van. Jóval többet tartalmaz, mint mondjuk az anyatej, és a kalcium gátolja a cink felszívódását, illetve nagyon magas a nátrium tartalma, ami megakadályozza a vas felszívódását. A cink hiány akár sterilitást is okozhat.

A pasztörizált tejről annyit érdemes még megemlíteni, hogy annyit jelent, hogy magas hőmérsékleten kezelik a tejet. Ami természetesen árt az enzimeknek, a vitaminok tönkre mennek, tehát az a tej, amit a boltban veszel csakis mesterségesen hozzáadott D- és egyéb vitamint fog tartalmazni, ami szintetikus, tehát éppenséggel nem, nem jó.

A tehéntejnek magas a xantin oxidáz tartalma, ami károsíthatja az ereket, hogy ez a bolti tejben milyen mértékben található meg arra nem találtam meggyőző választ.

Laktózmentes étrend készítés

Nyálkaképződés

A tejtermékek elfogyasztása után nyálka képződik, kezdve ezt a nyelőcsövön keresztül, egészen a bélrendszerig. A tej így közvetlenül árt a hörgőknek, a légutaknak, okozva ezzel akár szénanáthát, asztmát, gyulladást. Aki meg van fázva, semmiképpen se fogyasszon tejterméket, sokkal gyorsabb lesz a gyógyulás úgy.tejfogyasztas-karos-hatasa

Ugyanígy a bélrendszer falára is rákerül ez a nyálka, ezzel megakadályozva a tápanyagok tökéletes felszívódását, illetve a méreg anyagok kiválasztását is. Közvetve pl. nem csak betegségeket okoz, de a fogyást is gátolja.

Csontritkulás és érelmeszesedés?

Ezen én is meglepődtem. Nehogy kalcium hiány alakuljon ki, mit csinál az ember, a reklámban hallotta, hogy a tejben jó sok kalcium van, ezért iszik jó sokat, ergo fedezi a kalcium szükségletét, de a pasztörizált tejben a kalcium úgy módosult, hogy nem tud úgy felhasználódni, viszont ha bekerült a szervezetbe, akkor helyette lerakódik, és meszesedést okoz.

Mindeközben az is bebizonyosodott, hogy bár a cukor nagyon roncsolja a fogakat a tej még jobban.

Meddőség és tejfogyasztás

A tejben található egy galaktóz nevű cukor, ami sajnos a petesejtekre káros hatással van, így meddőséget is okozhat akár. Egy biztos, hogy aki babát tervez jobb, ha megfontolja, hogy a tejfogyasztást milyen mértékben építi be a hétköznapjaiba.

Te mit gondolsz a tejfogyasztásról? Vannak rossz tapasztalataid? Esetleg jók, azzal kapcsolatban, hogy abba hagytad a tejtermékek napi szintű fogyasztását?

 Tej alternatívák

 képek forrása: pinterest.com

You Might Also Like

10 Comments

  • Reply Mézes Zoltán 2017. September 17. Sunday at 23:13

    Üdv!
    Végig olvasva a cikket, próbálok rájönni én miért élek még?
    Napi minimum 2 liter tejet iszom.
    2.8, 3.5%-ost.
    A napi csúcsom 8 liter.
    Az egy havi rekordom 162 liter.
    És ezt csinálom már 15 éve.
    Vizet alig vagy egyáltalán nem iszom, alkoholt abszolút nem!
    Eddig semmi káros hatása sem volt a tejnek ami gondot okozna.
    Most akkor mi az igazság?
    Zoli

  • Reply Schmidti G Tr 2017. August 14. Monday at 12:14

    Egy kérdés. Gondolom akkor a süteményekkel is akkor csínján kell bánni, ugye? Mert ezeket is imádom a kevert túró után.

  • Reply Schmidti G Tr 2017. August 14. Monday at 12:09

    Én az utóbbi néhány napban kezdtem el inni nap fél vagy egy liter tejet. Hát mit ne mondjak, bélgörcseim még nincsenek annyira, de békegalambORDÍTÁSOK annál inkább, szóval meg is kaptam a választ a kérdésemre, ezennel abba is hagyom végleg a tejfogyasztást, a többi tejfogyasztás-hatás meg végképp véglegesíti, viszont egy valamit nagyon sajnálok. Mégpedig azt, hogy a kedvenc ételem kisgyermekkoromtól fogva a kevert túró. Én neveztem el így, ez valójában light-os kőrözött: túró, tejföl, só, őrölt paprika és kenyércsipegetés, ennyi.

  • Reply Chris 2016. May 23. Monday at 21:40

    Ez mekkora baromság… az internetről túlművelt aggódó anyukák okosságainak gyöngyszeme. Megjegyezném, az emberiség régóta fogyaszt tejtermékeket (főleg tehén tejet). Akkor nem az “erő-egészség-egészséges csontok” lobby vette rá őket! Az, hogy az emberiség genetikai hulladékká kezd válni, és a tej alatt csak a dobozos tejet értjük az a SAJÁT hibánk. Kevés mozgás, meki, túl sok alkohol, dohányzás, természet ellenes életkörülmények, légszennyezés, túl sok étel adalék… Lehet itt mutogatni, hogy a tej a rossz, meg, hogy minden káros, meg a semmitmondó kamukutatások eredményeit lobogtatni…minden káros, még az oxigén is, ha túl sok van belőle!
    Továbbá elárulom, hogy a laktáz enzimet termelő sejtek nem kötelező jelleggel halnak el (ha mégis, az általában betegség következménye miatt van) és az ember képes megemészteni a laktózt és a tejfehérjéket is. A tejcukornak szerepe van a kalcium felszívódásában, lassan emeli a vércukor szintet és a kalciumra szükség van, ahogy a magnéziumra is! A növényekben lévő (barna rízs, hüvelyesek) fitát vegyületek nagyon sok tápanyag felszívódását ronthatja, és akkor ne együnk semmit?!
    Sok erő-sportoló és testépítő iszik tejet, fehérje (tejsavó és kazein) turmixot, sokan a kettőt egyszerre. A tejsavónak sok pozitív hatása van a szervezetre. Jól fejlődik tőle az izomzat( és nem mindenki szed anabolikus szteroidokat). A szója fehérjével ugyan ez a helyzet (NEM NŐIESÍT!)
    Az az érv, hogy mert a tejet semelyik más állat nem issza, szuper tudományos érv! Egyik másik “állat” sem görnyed egész nap a gép előtt és zabálja a chipset, csak azért mert rossz kedve van. Amúgy a farmokon élő macskák is megisszák a tejet…
    Együnk csak salátát, meg gyümölcsöt, húst semmi képpen, ne csináljunk semmit,ami mások szerint káros, csak pozitív gondolatok és kedvesség a világról és akkor mindenki BUZI lesz ! De jó lenne…:D
    Hogy egyeseknek ez a véleménye… oké, de hogy behülyíteni másokat, az már a vicc kategória.

  • Reply Bea 2014. December 9. Tuesday at 11:52

    2 es fel eves fiam 3 honapja nem iszik tejet egyaltalan. Addig ejszaka ivott 2dl-t. Miotta ejszaka nem adunk neki tejet, nappal nem akarja meginni. Jaurtot, turot, sajtot fogyaszt napi szinten. Ennvialoba ha meglatja, hogy tejet teszek, akkor nem eszi meg. Heti 1szer eszik tejbegrizt es amit levesbe teszek.
    A kerdesem az, hogy problema ha nem eszik tejet? Eroltessem vagy hagyjam es egye ami jolesik neki?

    Valaszat elore is koszonom!

    • Reply Codrean-Mágyel Györgyi 2014. December 14. Sunday at 07:36

      Kedves Bea! Ha nem esik jól neki, főleg így, hogy eszik mellette más tejtermékeket, akkor nem kell erőltetni. A joghurt, túró és sajtok ugyanolyan jó fehérje és kalcium források. Szerintem jobb nem erőltetni, inkább hagyja most egy kicsit, és néha kínálja meg vele, lehet, hogy pár hónap múlva ismét nagyon fogja kívánni, szeretni!

    • Reply Máté 2015. November 3. Tuesday at 19:25

      A tejet nem eszik hanem isszák

      • Reply Leoltó 2017. October 4. Wednesday at 13:31

        “A tejet nem eszik hanem isszák”
        Kedves beszólogatós de olvasni nem tudó Máté,
        a cikk írója ezt írta: “főleg így, hogy eszik mellette más tejtermékeket..”
        ez lehet sajt, túró, joghurt.

  • Reply A tej hatása egészségünkre 2. – Fogyasztandó tejtermékek | Jelen életeink 2014. July 7. Monday at 20:10

    […] A tej fogyasztásának a hatásáról az előző részekben már írtam, bőven ki is fejtettem miért érdemes megválni tőle. De mi a helyzet a többi tejtermékkel? Hiszen a joghurt, a tejföl, a kefir, vagy épp a túró, a sajt alapja a tej. Ezeket is el kell akkor hagyni? Szerencsére nem. De mindenképpen érdemes odafigyelni fogyasztásukra, okosan beépíteni a mindennapokba. […]

  • Reply A tej hatása egészségünkre | Jelen életeink 2014. July 7. Monday at 20:07

    […] Eredeti cikk. […]

  • Leave a Reply