Mákos, diós, kakaós vagy gesztenyés beigli? Ki ne szeretné. A probléma általában csak ott kezdődik, hogy képtelenség egy szeletke bejglinél meghúzni a határt, hiszen egy évben egyszer készítjük, és isteni finomak. Hogy neked se kelljen lemondanod a karácsonyi finomságról, íme egy diétás bejgli recept, amivel te is élvezheted a hamisítatlan karácsonyi ízeket.
A titok nyitja, mint a legtöbb sütinél, hogy lecseréljük a finomított szénhidrát forrásokat lassan felszívódóra. Ezáltal a magasabb rost tartalomnak köszönhetően gyorsabban el is telítenek finom bejglik és sokkal kevesebb szénhidrátot, kalóriát fog tartalmazni, így cukorbetegek is fogyaszthatják, ha beleszámolják az aznapi szénhidrát felvételükbe. Nem emeli meg hirtelen a vércukor szintet, ezáltal nem alakul ki a tipikus édesség utáni sóvárgás miután megettél egy kis darabot, és ha van cukorbeteg ismerősöd vagy családtagod, biztosan ő is díjazni fogja, hogy kedveskedtél neki.
0,5 kiló liszt (fele-fele arányban használtam dia-wellness süteményliszt koncentrátumot, és BL55 fehér lisztet)
25 deka margarin (light lehetőleg)
2 tojás + 1 a kenéshez
mokkás kanál só
3 evőkanál cukornak megfelelő természetes édesítő
1 élesztő + pici tej + cukor (az élesztő futtatásához használt pici cukor nem okozhat problémát)
Az élesztőt felfuttatjuk, majd az összetevőket összegyúrjuk és dagasztjuk, majd a tésztát minimum 20 percig kelesztjük. A bejgli tésztát ezután 4 részre vágjuk, így lesz 4 bejglink. A lisztünk vagy teljes kiőrlésű legyen, vagy használjunk szénhidrát csökkentett lisztet, amit keverhetünk sima liszttel.
Miközben a tésztát kelesztjük, elkészíthetjük a töltelékeket. A mákot vagy a diót a természetes édesítővel összekeverjük, bele reszeljük a citrom héját. A mazsolát az előre beáztatott forró vízből kiszedjük, hozzá adjuk. Minél több a mazsola benne annál finomabb. Végül forró tejet öntünk hozzá, hogy kenhető, krémesebb állagot kapjunk, de vigyázzunk, ne adjunk hozzá túl sokat, nem folyós töltelék lesz ez.
Miután vékonyra (kb fél centi) nyújtottuk a bejgli tésztát, megkenjük olajjal és bele tesszük a tölteléket, majd 2 végét behajtjuk és így tekerjük fel. A tepsibe a 4 rudat szorosan egymás mellé tesszük, ezzel megakadályozzuk, hogy a bejglik oldalt kirepedjenek. Megkenjük először tojás sárgájával, majd hűvös helyre tesszük pihenni minimum 10-15 percre amíg meg nem szárad, majd tojásfehérjével is megkenjük és ismét hűvös helyen pihentetjük minél tovább, hogy a tészta jól kihűljön. Ezután megszurkáljuk a tetejét villával és 200 fokos sütőben sütjük 10-15 percig, majd 190 fokon még 10-15 percig.
7 Comments
Üdvözletem!
Jól értem, ha 20 dkg mák, akkor 20 dkg nyírfa cukor kell a töltelékbe?
Igazából látszatra legyen ugyanannyi mennyiség, én úgy szoktam.
Sziasztok.Én teljes kiőrlésű fehér lisztet vettem.Holnap sütöm életem első bejglijét.Jó választás a liszt vagy nem ?
SZia, Ha nem durva őrlésű akkor egyszerűen fogsz tudni vele dolgozni 🙂 Én is sütöttem régen ezt a receptet teljes kiőrlésű lisztből! 🙂
Kedves lewega!
Azt szeretném kérdezni, hogy csak teljes kiőrlésű lisztet használsz vagy fele-fele arányban? idén sütném életem első bejglijét, de szeretném egészségesre csinálni 🙂 köszi
Szia, amíg lewega nem válaszol, addig is elmesélem, hogy nagyon régen sütöttem csak teljes kiőrlésű liszttel és úgy is finom lett. Ha szénhidrát csökkentettet szeretnél, akkor mindenképpen keverd!
Sokféle beiglit csináltam már, de sosem voltam elégedett vele. Mivel az unokám, és a férjem is cukorbeteg lett, elkezdtem keresgetni nekik való receptet. Így találtam meg ezt a receptet. Hát mit mondjak, isteni lett! Rettentő nagy sikerem lett vele. én még ilyen jó beiglit nem is ettem.Én teljeskiörlésű liszttel csináltam